Tajná zbraň úspešného podniku: Mentoring!

Keby ste sa chceli naučiť skákať o žrdi alebo byť najlepší vytrvalostný bežec. Išli by ste sa na to opýtať vášho kamaráta, priateľky alebo otca či mamy? Aké rady by vám poskytli, pokiaľ nemajú žiadne skúsenosti s týmito disciplínami?

V prípade najrôznejších situácií sme v živote naučení sa obracať s nádejou o radu na našich blízkych, tí nám však nevedia často poskytnúť relevantnú informáciu, pretože nie sú v danej oblasti odborníci.

Aké by to však bolo, keby ste vo firme mali k dispozícii partnera, ktorý by vás sprevádzal v náročných situáciách, vedel by, čo konkrétne robiť, pretože si podobnými situáciami už prešiel a bol by naozajstným expertom v danej oblasti?

Sú to práve služby mentora, o ktoré v súčasnej dobe prejavuje záujem stále viac podnikateľov. Aktuálny výskum dokonca ukázal, že mentorské vzťahy sú jedným z najcennejších zdrojov informácií pri rozvoji akéhokoľvek podniku.

Kto to vlastne mentor je?

Mentor môže byť každá osoba, ktorá má schopnosti, skúsenosti alebo odborné znalosti v oblasti, ktorá by mohla pomôcť vašej kariére. Zvyčajne je to informácia, ktorú nenájdete v knihách, príručkách či online videách, pretože je to jeho osobné know-how, ktoré nadobudol vlastnou bohatou praxou.

„Spojenie medzi mentorom a podnikateľom môže byť najvýkonnejším vzťahom vo vašom podnikaní.”

Jeho úlohou je maximalizovať váš potenciál. Otvára dvere príležitostiam, umožňuje zamerať sa na konkrétne ciele a dosiahnuť ich bez ohľadu na výzvy, ktoré predvídajú.

Okrem opory pri rozhodovaní, odbornosti či nového pohľadu na veci, má mentoring aj ďalšie, nepriame výhody. Mentor totiž môže byť aj dôverníkom, ktorému môžete povedať to, čo iným z firmy nie.

„Mentoring je spôsob podpory a povzbudenia ľudí, a tým ich doviesť ku kontinuálnemu učeniu a zdokonaľovaniu vo vybranej oblasti, aby mohli maximalizovať svoj potenciál, rozvíjať svoje zručnosti, zlepšiť výkon a stať sa osobou, ktorou chcú byť.” Eric Parsloe, Oxford School of Coaching and Mentoring

Mentoring zároveň môže byť aj zdrojom motivácie. Vie dať informácie z prvej ruky a zároveň máte pred sebou živý dôkaz toho, že sa niečo dá uskutočniť. A čo je ešte lepšie, môžete sa poučiť z cudzích chýb a nemusíte ich opakovať znovu.

Vo vzťahu medzi mentorom a vami (mentee) by malo dochádzať ku konzultácií tých najvážnejších problémov, ktorým firma čelí.

Vďačia za úspech mentorom

Spojenie medzi mentorom a podnikateľom môže byť najvýkonnejším vzťahom vo vašom podnikaní. Dokazujú to mnohé prípady svetových spoločností, ktoré za svoj úspech vďačia mentorovi.

Vzťah s mentorom sa stal kľúčovým momentom aj v prípade Marka Zuckerberga, zakladateľa spoločnosti Facebook. Mark Zuckerberg sa po smrti Steva Jobsa priznal, že zakladateľ spoločnosti Apple bol jeho mentorom. Práve Jobs dal Markovi rady, ktoré viedli k rozvoju Facebooku ako najobľúbenejšieho komunikačného kanála na svete.

Pod krídlami mentora bol však aj samotný Steve Jobs. Mike Markkula bol ten, ktorý od vzniku firmy Apple dohliadal na víziu značky a bol dokonca hlavným investorom, keď do značky pri tvorbe počítača Apple II vložil 250 000 USD, aby zabezpečil, že túto novinku uvidí celý svet.

Keď Larry Page a Sergey Brin založili spoločnosť Google, nemali jasnú predstavu o tom, ako spoločnosť bude rásť a ako sa postaví prudkému vzostupu vyhľadávacieho nástroja, ako najobľúbenejšieho online vyhľadávača na svete. Obaja boli skôr počítačoví vedci ako obchodníci a potrebovali niekoho, kto by riadil firemné požiadavky multimiliónovej organizácie. Vtedy do firmy prišiel Eric Schmidt s jeho jasným výhľadom a stratégiou.

Skúsenosti mentora mali veľký vplyv aj na úspech spoločnosti Microsoft. Bill Gates v rozhovore pre CNBS pripísal veľký podiel na rozvoji firmy investorovi a dobrodincovi Wareenovi Buffetovi za jeho neoceniteľné rady pri prekonávaní nepriaznivých situácií a jeho schopnosti transformovať zložité produkty Microsoftu do jednoduchej formy, aby tak boli prístupné aj bežným ľuďom.

10 dôvodov, prečo si nájsť mentora:

  1. Pomôže vám zostať motivovaný a objaviť tú správnu cestu, ktorú v danej situácii budete potrebovať.
  2. Poskytne vám množstvo poznatkov a zodpovie otázky súvisiace s vašou kariérou ako aj osobným životom.
  3. Bude vašou osobnou „roztlieskávačkou”, ktorá vás vždy nabudí k výkonom.
  4. Umožní vám objavovať nové príležitosti.
  5. Bude najväčším zástancom vašich úspechov, ale aj najväčším konštruktívnym kritikom.
  6. Bude pri vás stáť pri každom rozhodnutí – správnom i nesprávnom a spoločne hľadať riešenia najrôznejších situácií.
  7. Poskytne vám celoživotné kariérne poradenstvo.
  8. Ukáže vám cesty a spôsoby zdokonalenia a osvojenia si potrebných zručností pre zvládnutie všetkých výziev.
  9. Bude vás viesť k lepšiemu sociálnemu správaniu a ovládaniu vlastných emócií.
  10. Bude vaším verným partnerom a priateľom zároveň, s ktorým sa ako prvým budete chcieť podeliť o svoje nápady, úspechy, ale aj pády.

Až 96% mentees tvrdí, že to čo sa naučili počas mentoringu môžu priamo aplikovať vo svojom kariérnom živote.