Príklad skutočného lídrovstva

Biznisového aj toho životného

Viac ako 100 pracovníkov a dobrovoľníkov. 3 dni nadšenia a plného nasadenia a takmer 1700 spokojných účastníkov tréningu Andyho Winsona. Všetko klape ako hodinky. Každý na sto percent vykonáva svoju úlohu, a to dokonca bez nároku na odmenu. Ako je možné organizačne zabezpečiť takúto obrovskú akciu? V čom je tajomstvo úspechu? Čo dobrovoľníkov motivuje k tomu, aby venovali svoj čas a energiu práve tejto činnosti?

Vo svojej profesii sa zaoberám mentoringom rodinných podnikov. Analyzujem a nastavujem systém práce v rôznych firmách. Najčastejšie sa pritom stretávam s nedostatkami v oblasti efektívneho systému práce, správneho rozdelenia kompetencií a motivácie zamestnancov. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodla preskúmať, čo stojí za dokonalou organizáciou tréningov Andyho Winsona.

 

Výzva? Chop sa jej!

Možnosť zúčastniť sa tréningu ako dobrovoľník som už predtým zaregistrovala. Nikdy mi však nenapadlo, že by som ju niekedy aj využila. Nechápala som, čo tých ľudí motivuje vykonávať túto prácu. Až doteraz.

Ako absolventovi Andyho kurzu NLP – Premier Practitioner mi nedávno bola priamo ponúknutá účasť na tréningu ako dobrovoľník. V prvom momente som si povedala: „Hmm, zase nebudem doma a ešte k tomu cez víkend. Na čo by som to robila? Čas môžem predsa stráviť aj inak!“ Stále mi to však vŕtalo v hlave. Je to predsa skvelá príležitosť, ako opäť vyskúšať niečo nové. Milujem výzvy, pretože pre mňa predstavujú zdroj neuveriteľnej energie, a preto som šla do toho!

 

 

Organizácia a systém – základ úspechu

V prvý deň konania tréningu sa ráno o 6:00 uskutočnila veľká porada a zraz dobrovoľníkov. Všetkých nás rozdelili do menších skupín, z ktorých každá mala svojho team leadra a pridelenú konkrétnu kompetenciu za určitú činnosť. Ja som sa ocitla v tíme, ktorý zodpovedal za registráciu účastníkov. Celková organizačná štruktúra jednotlivých tímov bola fascinujúca. Členovia tímov komunikovali so svojim lídrom a ten s ostatnými lídrami. Na vrchole celej štruktúry boli dve osoby, ktoré všetko zastrešovali a vydávali konečné rozhodnutia. Všetko prebiehalo veľmi rýchlo. Akákoľvek vzniknutá situácia sa riešila operatívne a veľmi efektívne. Každý vykonával svoju úlohu tu a teraz, najlepšie ako vedel. Vôbec som nepremýšľala nad tým, prečo musím danú činnosť robiť, proste som šla a urobila som to. Bola to pre mňa veľká osobná skúsenosť, pretože doteraz som nikdy nebola v pozícií výkonného pracovníka. A popravde bolo to celkom príjemné upustiť na chvíľu od delegovania a manažérskych povinností.

Za tri dni som si vyskúšala nespočetné množstvo funkcií. Od registrácie účastníkov a predaja produktov cez rozbaľovanie diárov, manuálne zakladanie záložiek až po ich fyzický predaj. Dokonca som sa ocitla v situácii, keď k nám pribehlo asi 100 účastníkov s tým, že im nefungujú prekladateľské staničky a bolo ich potrebné ihneď vymeniť. Navonok stresujúcu situáciu sme s nadhľadom a vo veľmi krátkom čase zvládli aj vďaka tímovej spolupráci.

Tak to robia lídri

V rámci mojej práce mentora si u majiteľov a riaditeľov firiem všímam jednu zásadnú vec. Chcú robiť všetko! Mať nad všetkým prehľad a najradšej by všetko robili sami, pretože sú presvedčení, že to zvládnu najlepšie. To je však jedna zo zásadných chýb, kvôli ktorým dochádza k zlyhávaniu riadenia podniku.

Počas celých troch dní som si všímala Andyho, čo robí a ako sa správa, keď nebol zrovna na pódiu. Bolo fascinujúce sledovať, ako sa sústredí na svoju úlohu, a tým je podať a odovzdať ľuďom cenné informácie, no najmä zabezpečiť to, aby prešli skutočným transformačným procesom. Nemal tendenciu kontrolovať svojich ľudí a manažovať veci. Pritom, keby došlo k zlyhaniu akéhokoľvek faktora, zlé svetlo by to vrhalo práve na neho, pretože on je tvárou značky. A to si žiada prístup lídra! Schopnosť dôverovať svojim ľuďom a odovzdať im zodpovednosť je prejavom veľkej pokory a sebadisciplíny. A za to má môj neuveriteľný obdiv.

Takýto postoj by si mal osvojiť každý manažér, riaditeľ či majiteľ firmy, obzvlášť v podnikoch s hierarchickou organizačnou štruktúrou či v momentoch, keď dochádza k odovzdávaniu firmy mladším generáciám.

Čo dáš, to dostaneš

Popri pracovnom nasadení som si chvíľu našla čas aj na vypočutie niektorých blokov semináru, z ktorých som si odniesla niekoľko AHA momentov. Špeciálne z časti, keď Andy hovoril o hospodárení s peniazmi systémom 7 džbánov. Vďaka tomuto prerozdeľovaniu peňazí dokážete mať dostatok finančných zdrojov na nevyhnutné výdavky, ako aj dovolenku, zábavu, vzdelávanie či investovanie. Súčasťou stratégie je aj tzv. džbán darovania, kedy 5% zo svojho pravidelného príjmu nezištne darujete. V prenesenom význame ide o odovzdanie energie, ktorá sa vám určitým spôsobom vráti. Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľala, pretože často obdarúvam ľudí, robím to zo srdca a nikdy za to nič neočakávam. S týmto systémom som sa stretla už minulý rok, keď sme sa spolu s manželom tohto tréningu zúčastnili, no až teraz som na vlastnej koži pocítila skutočnú silu myšlienky: „dáš, dostaneš“.

Zrazu ku mne prišla osoba, s ktorou sa poznám už nejaký čas a presne vie, čo robím a čomu sa venujem. Osoba, ktorá doteraz nikdy neprejavila záujem o moje služby si pýtala konkrétny termín pracovného stretnutia. Veľmi som sa potešila, no to som ešte netušila, že v priebehu 4 hodín za mnou príde s rovnakou požiadavkou ďalších 5 ľudí. Vôbec som sem pritom neprišla s úmyslom prezentovať seba alebo predávať svoje služby.

Nechápala som čo sa deje, prečo práve teraz? Prečo všetci práve dnes? To je tá energia, o ktorej Andy hovoril?

Celé mi to nejako zapadlo ako puzzle. Všetci tí ľudia, ktorí sú ochotní tu tri dni pracovať, sú motivovaní spoločnou energiou a vzájomnou podporou. Táto udalosť im dáva obrovský zmysel, pretože sú súčasťou niečoho, čo mení ľuďom životy. A oni sú pri tom. Odmenou za ich nasadenie je spokojnosť tisícky účastníkov, no tiež komunita ľudí – dobrovoľníkov, vďaka ktorým rastú a posúvajú sa vpred aj oni. A to je cieľom v živote aj biznise. Byť obklopený ľuďmi, ktorí pracujú s nadšením na spoločnom cieli. Len vtedy možno dosiahnuť úspech a skutočné výsledky.

Autor textu: Monja Prole